This domain name expired on Feb 20 2017 07:37:49:000AM
Click here to renew it.

dynbest.org

Wydarzenia

Wydarzenia

ROK 2016

 

Najlepsi odchodzą !!! 

 

W ostatnią drogę wybrał się kolejny nasz kolega weteran, mechanik lotniczy, wieloletni szef techniczny Aeroklubu ROW                  kol. Julian Stachnio

 

 

 

 

 

Na zdjęciu " JULEK" w otoczeniu skoczków spadochronowych.

 

Pogrzeb odbędzie się 08 września o godz. 9 w Boguszowickim kościele Św. Barbary.   

 

 

 

 

 

 

Z wielkim smutkiem  i żalem zawiadamiamy, że tragiczną śmiercią zginął pilot Aeroklubu Rybnik kol. Marcin Mężyk. Marcin nie należał wprawdzie do klubu seniorów, był za młody, ale na oczach seniorów dorastał od dziecka. Tak być nie powinno, wyrwał się przed szereg, dlaczego ?

To odwieczne pytanie zawsze pozostanie bez odpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

Cześć jego pamięci !

 

 

 

 

 Ostatni lot

 

Dnia 12 kwietnia 2016 roku w Gliwicach, zmarł długoletni członek, działacz  Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego, pilot samolotowy i szybowcowy Antoni Klimek.

 

 

 

 

 

  

 

Tu, kolega Antoni na starcie szybowcowym w towarzystwie Tadeusza Koterli. 

 

 Przeglądając naszą historię, postać Antoniego Klimka spotykamy kilkakrotnie. Świadczy to o jego dużej aktywności w życiu aeroklubu. Przez wiele lat był później dyrektorem Aeroklubu w Gliwicach. W Gliwicach bowiem rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem. Dopiero około roku 1970 gdy rozpoczął pracę w Żorach, przeniósł się i kontynuował szkolenie szybowcowe i samolotowe w Rybnickim Aeroklubie. 

 

 

 

 

 

Udział "Tośka", jak nazywali go koledzy w parze z "Wieśkiem" Dziubą w zawodach rozgrywanych w Aeroklubie Prievidza opisaliśmy w zakładce historia.  Przypominamy tylko, że odnieśli oni zwycięstwo w kategorii dwupłatowców. Na zdjęciu Tosiek w towarzystwie słowackiej piękności.

 

 

 

 

 

 Wybory

 

 

W dniu 28 lutego 2016 roku, po 10 latach działalności, zarząd Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Weglowego podał się do dymisji. Po zaakceptowaniu sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, ustępujący zarząd otrzymał absolutorium.
Nowy zarząd ukonstytuował się w następującym składzie:

 

 

 


                      przewodniczący                 Jerzy Chłapek
       I zast. przewodniczącego                 Zbigniew Łaski
        II zast. przewodniczącego                 Zdzisław Kołoda
                            sekretarz                 Michał Barski
                         skarbnik                  Piotr Walla

Na zdięciu, nowy zarząd oraz ustępujący prezes, Antoni Porembski
Nowemu zarządowi życzymy owocnej pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekord  !!!!!!!!

 

 Ostatni efekt startów szybowca "PERKOZ" za wyciągarką na lotnisku Biała Podlaska, to wysokość wyczepienia 1860 metrów.

 

 

 

WYSOKIE LOTY

 

Do ostatnich wydarzeń 2015 roku należy niewątpliwie osiągnięcie rekordowej wysokości przez szybowiec w trakcie holowania za wyciągarką. Dnia 06.12.2015r  to znaczy w dniu Św. Mikołaja na lądowisku Biała Podlaska, szybowiec "PERKOZ" z dwuosobową załogą, startując za wyciągarką, wyczepił się na wysokości 1700 m. 
Bohaterami tego sukcesu był jak już wspomnieliśmy szybowiec "Perkoz", uczeń pilot Stanisław Rodacki, instruktor Roman Kiełpikowski, wyciągarkowy Henryk Pionek oraz wyciągarka produkcji zakładów w Ropczycach. Loty zorganizowała firma "BB-AERO" z siedzibą w Rybniku Gotartowicacch. Sukces był możliwy również dzięki wyjątkowo sprzyjającej pogodzie. Wiatr czołowy o prędkości około 10 m/sec 

 

 

 

 

 

"Perkoz" na holu w drodze na lądowisko Biała Podlaska

 

 

 

 

 

A to barogramka rekordowego lotu na dowód, że nie "ściemniamy"

 

 Należy jeszcze wyjaśnić dlaczego ta informacja znalazła się na stronie Klubu Seniorów Lotnictwa. A to dlatego, że tylko uczeń, szybowiec "Perkoz" i wyciągarka nie są członkami KSL przy Aeroklubie Rybnik.

 

 

 

 

 

 

Drodzy Koledzy. Na skutek perturbacji z dostępem do naszej strony, przez kilka miesięcy brak było koniecznej aktualizacji. Dzięki naszemu loledze Lucjanowi sprawa została pozytywnie rozwiązana i wracamy do gry.

 

 

 

 

 

 

Jubileusz

 

Klub Seniorów Lotnictwa  przy Aeroklubie ROW obchodzi 10 lecie swego istnienia !!!

 

25 lutego 2005 roku na spotkaniu założycielskim, zainaugurowano działalność Klubu Seniorów Lotnictwa na wzór podobnych organizacji działających przy innych aeroklubach w Polsce. Aeroklub Rybnik istnieje już na tyle długo, że liczna grupa pilotów, skoczków spadochronowych i modelarzy związanych z tym właśnie aeroklubem osiągnęła wiek "emerytalny" i jednym ze sposobów utrzymania kontaktów ze swoją życiową pasją i kolegami była ta właśnie inicjatywa.  

 

 

 

W spotkaniu jubileuszowym, które odbyło się w pomieszczeniu baru "PILOT" na lotnisku, obok najaktywniejszych członków KSLu Rybnik, udział wzięli przedstawiciele KSLu z Aeroklubu Bielsko-Biała i Koledzy z "Domu Polskiego" w Cierlicku. Swoją obecnością zaszczycił nas również prezes Aeroklubu ROW Ireneusz Wilgucki.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem "Hymnu Lotników" w obliczu pocztu sztandarowego, a na stole znalazł się tort okolicznościowy.

 

 

 

Wszyscy uczestnicy mile spędzili czas na rozmowach, wspomnieniach i snuciu planów na przyszłość. Niżej zamieszczamy jeszcze kilka fotek dokumentujących nasze spotkanie.

 

    
     

 

 

 

 

 

  

 

 W jednym z ostatnich wpisów zakładki KSL "Historia" wspomnieliśmy człowieka, który dla Aeroklubu Rybnik był przez wiele lat człowiekiem od wszystkiego. Pilot szybowcowy, samolotowy, instruktor, kierownik Aeroklubu, szef wyszkolenia a przez kilka lat pełnił również funkcję zawiadowcy naszego lotniska. W trakcie swojej wieloletniej pracy wyszkolił dziesiątki wspaniałych pilotów. Wielu z nich do dziś pracuje w liniach lotniczych, firmach wykonujących różne usługi lotnicze, szkolących nowe zastępy pilotów. 

Jan Rudolf Kopernok (RUDEK) bo o nim mowa, 12 lutego 2015 roku kończy 90 lat.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Rok 2014 

 

Piknik lotniczy 

  

Aeroklub ROW ukończył 50 lat !!!!!

 

21 i 22 czerwiec. Te dwa pierwsze dni lata 2014 roku zostały wybrane by zwieńczyć pięćdziesięcioletni okres istnienia i działania naszego aeroklubu. Właśnie teraz warto odwiedzić naszą stronę "Historia". W ciągu tych 50 lat, najstarsi nawet członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa, nawet ci, którzy od pierwszych dni istnienia Aeroklubu byli twórcami jego historii, nie pamiętają tak licznego udziału społeczeństwa Ziemi Rybnickiej w jakiejkolwiek imprezie organizowanej przez Aeroklub. W ciągu dwu dni trwania imprez, przez teren rybnickiego lotniska przewinęło się tysiące osób. Mimo nie do końca sprzyjającej pogody, całe rodziny spędziły wiele godzin na rozrywce, zakupach a co najważniejsze na podziwianiu sprzętu lotniczego i mistrzostwa naszych pilotów.

 

 

 

 

 Oto grupa akrobacyjna "Ogniste Ptaki" , która swoim występem wzbudziła podziw zebranej publiczności. Zespół ten jest nową grupą akrobacyjną, która jest na początku swej drogi, obok znanego od dawna zespołu akrobacyjnego "Żelazny" . "Żelaźni" w liczbie dwu samolotów również dali świetny pokaz swych wysokich umiejętności.

 

 

      

 

 

A oto mistrz polski w akrobacji samolotowej Artur Kielak przed startem i w czasie popisu.

 

 

 

 

 

 

Historyczne konstrukcje oraz "nasz" helikopter z Rydułtów. Ich właściciele, piloci, pozazdrościli pilotom samolotów akrobacyjnych i dali niezwykły pokaz  możliwości pilotażowych tych konstrukcji.

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę, piękny pokaz zademonstrowali skoczkowie spadochronowi. Jak "duchy" wyłonili się z chmur zalegających w tym czasie nad lotniskiem. Mirosław Ziarkowski również tego dnia miał swój jubileusz.  W czasie pokazu, wykonał bowiem swój 1000 skok ze spadochronem. Szkoda, że brak samolotu uniemożliwia działalność sekcji spadochronowej w naszym Aeroklubie. W przeszłosci, spadochroniarze przyczynili nam wiele sukcesów i satysfakcji. 

 

Jak już pisaliśmy na wstępie, dwudniowa, jubileuszowa impreza zgromadziła tysiące obserwatorów. Szkoda, że swoją obecnością nie zaszczycili jubileuszu, modelarze i paralotniarze. Stracili tym samym jedyną i niezbyt częstą okazję by zademonstrować swoje osiągnięcia, kunszt budowy i pilotażu modeli latających, a "latajace"  spadochrony byłyby również  sporą atrakcją dla widzów i popularyzacją tego jeszcze mało znanego sportu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nowa tradycja

 

Za sprawą pilotów balonowych, do Rybnika zawitał nowy obrzęd związany ze świętami wielkanocnymi. Tak jak inni katolicy, "baloniarze," potrawy do święcenia przywieźli wraz z koszami balonów do kościoła akademickiego w Rybniku przy ul. Gliwickiej.

 

 

            

 

 

           

 

  DO " baloniarzy"  jak widać, dołączyli również motocykliści ze swoimi "koszami".  Inicjatorami tej oryginalnej imprezy byli  pilot balonowy, instruktor  Jacek Barski oraz pilot balonowy Adrian Kobus. 

 

       

 

Ksiądz Rafał Śpiewak nie uląkł się tak wczesnej, i jak stwierdził "pogańskiej godziny". Poprowadził  ceremonię poświęcenia pokarmów i koszy w obecności zgromadzonych na wzgórzu osób, wśród których nie zabrakło również przedstawicieli Klubu Seniorów Lotnictwa. Tak wczesna godzina wynikała z zamiaru wykonania startu balonów z pobliskiego parkingu lub boiska przy ul. Orzepowickiej, oraz ich przelotu nad miastem. Niestety, mgła i wiatr uniemożliwiły wzlot balonów.

 

IMG x9 2 

 

Nawet huk i  kilku metrowy słup ognia z palników balonu nie był w stanie rozproszyć mgły panującej tego ranka nad miastem. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku aura pozwoli na zrealizowanie tej pięknej i nowej ceremonii.

 

 

 

 

 -----------------------------------------

 

Drodzy seniorzy. Nadejście nowego 2014  
roku również jest wydarzeniem i

zasługuje na wzmiankę w tej rubryce. 
  

Wszystkim kolegom seniorom, życzymy w nowym roku wiele

słońca, zdrowia i samych sukcesów.

 

 

 

-----------------------

-------------------

--------------

-------

 

 

Zmarł Antoni Tomiczek

 

Z wielkim żalem zawiadamiamy wszystkich kolegów o 

śmierci naszego kolegi seniora. Jego śmierć całą 

lotniczą Polskę pogrążyła w żałobie.

 

 

 

 

 

 

 

Aleksander  Sewiński

Z okazji dnia zmarłych przypominamy sylwetkę naszego kolegi, którego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.  

 

 

            

 

 Aleksander Sewiński  "Olek" był przez wiele lat związany z naszym aeroklubem. Był pilotem samolotowym i społecznie przez wiele lat pełnił funkcje w zarządzie Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego. Zawsze będziemy pamiętać o miejscu jego spoczynku,

 

 Tragiczny lot Ikara 

 

Dotarła do nas tragiczna wiadomość. Zginął w wypadku lotniczym nasz kolega, doświadczony pilot paralotni.

Kol. Leszek Wierzbowski, pasjonat lotnictwa, wieloletni przyjaciel naszego Aeroklubu. Opiekował się naszą siecią informatyczną, jego dziełem są kamerki skierowane na płytę hangarową i start paralotniowy. Jego ostatni lot nie zakończył się tak pomyślnie jak ten na fotografii.

 

  

 

 

W ostatnią drogę odprowadzimy kol. Leszka 24 pażdziernika z kościoła Św. Barbary w Boguszowicach o godz. 10 

 

 

 

 

 

Dreamliner

  

 

 

Skoro zakup i pierwsze loty samolotów B 787 zakupionych przez polski LOT zaliczyliśmy do rangi wydarzeń, musimy z przykrością stwierdzić, że na dzień dzisiejszy wszystkie maszyny tego typu zostały uziemione. Oficjalnym i jedynym jak dotąd powodem zawieszenia eksploatacji tych samolotów są wadliwe akumulatory, które ulegają samozapłonowi.

 

 

 

Rozbudowa

Na lutowym spotkaniu członków rybnickiego KSL potwierdzono wiadomość o budowie w latach 2013 - 2014 utwardzonego pasa startowego   i rozbudowę infrastruktury lotniska w Gotartowicach. Mamy nadzieję, że tym razem plany te zostaną zrealizowane.

 

 

Cześć jego pamięci

 

 Z ogromnym żalem zawiadamiamy wszystkich członków Aeroklubu ROW oraz Klubu Seniorów Lotnictwa, że dnia 22.07.2013 r. zmarł kol. Ryszard Bisek. W zmarłym koledze pożegnaliśmy wielokrotnego Mistrza Polski w modelarstwie kartonowym. Dzieła jego rąk, modele samolotów i budowli, wzbudzały przez lata podziw na wielu wystawach i pokazach. 
Kol. Ryszard został pochowany w grobie rodzinnym w Cieszynie.

 

                                                                                                    

 

 Oto kol. Bisek ze swoim dziełem na jednej z wystaw kartonowych modeli budowli.

 

 

 

 Rok 2015

 

 

Poświęcenie

 

 

 Sezon 2015 znów rozpoczął się od tradycyjnego święcenia pokarmów wraz z ich koszami. A więc kosze balonów i kosze motocyklowe zyskały uznanie organizayorów. Odpowiednią notatkę zamieściliśmy w zakładce "aktualności"

Tymczasem święcenie stało się modne. Dotyczy to Firmy BB Aero, która  w chwili obecnej swoją działalność prowadzi na lotnisku w Gotartowicach. Swój najnowszy nabytek, szybowiec "Perkoz" oraz wyciągarka szybowcowa również została poświęcona. Należy podkreślić, że szybowiec "Perkoz" to jedna z najnowszych konstrukcji i jak na razie jest jedynym prawnie latającym egzemplarzem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki znacznej doskonałości oraz demontowanym do akrobacji końcówkomskrzydeł, jest najbardziej uniwersalnym dwumiejscowym szybowcem szkolno treningowym a nawet wyczynowym.