This domain name expired on Feb 20 2017 07:37:49:000AM
Click here to renew it.

dynbest.org

Aktualności

Aktualności

ROK 2017

 

     
     

 

 

Aktualności   2017 

 

 

 

 

 Spotkanie KSL nr  3

 

Marzec jak zwykle obrodził w solenizantów. Mamy szczęście do wiosny. 26 marca kolejną rocznicę urodzin obchodzili :   Franciszek Kańczok,   Zbigniew Łaski,             Józef Mańka,   Gerard Mehlbauer,   Borysław Pander,   Zygmunt Szulik oraz     Michał Barski. 

 

 

 

Był toast i wiele słodkości. 

 

Tej niedzieli, zawitały do nas przedstawicielki Centrum Medycznego z Krakowa, które to centrum wykonuje pełny zakres badań personelu lotniczego. Trzy miłe panie przedstawiły ofertę badań w zakresie trzech klas, tzn. badań wstępnych dla kandydatów, badań okresowych oraz okolicznościowych. Oferuje się również wykonanie badań umożliwiających uzyskanie świadectw kwalifikacyjnych dla stewardes oraz operatorów samolotów bezzałogowych czyli dronów. 

 

 

 

 

Centrum działające w ramach "Comarch Healthcare S.A." oferuje badania w krótkim czasie, w jednym miejscu, w dogodnych i elastycznych terminach, gwarantując zarazem skuteczność, komfort i bezpieczeństwo.

 

 

 

 

Korzystając z ciepłej i słonecznej pogody, seniorzy pstryknęli sobie okolicznościową fotkę. Tak młodo już się nie spotkamy.

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 2

 

Na spotkaniu seniorów 28 lutego na wstępie złożyliśmy urodzinowe życzenia. Tradycyjne "sto lat" zebrani odśpiewali kolegom: Jerzemu Chłapkowi, Andrzejowi Cyranowi, Jerzemu Markitonowi, Tadeuszowi Popielowi, Antoniemu Porembskiemu oraz Piotrowi Powiecce. Życzeniom towarzyszył oczywiście toast, kawa i ciasto. 

 

 

 

 

 

Przedstawicielem solenizantów a więc tym, który załapał się na pamiątkowe zdjęcie był nasz honorowy prezes Antoni.
Kol. Zbigniew Łaski poinformował zebranych, że w czasie marcowego spotkania KSLu możliwe będzie zaliczenie badań lotniczo - lekarskich. Poinformował również o spotkaniu z okazji urodzin z naszym zasłużonym seniorem Rudolfem Kopernokiem.
Ostatecznie przeszliśmy do tego punktu naszego zebrania, dla którego zebraliśmy się w tak licznym gronie. Nasz kolega Lucjan Fizia, zarażony bakcylem historii obiecał przedstawić nam jeden miesiąc z działalności lotnictwa na naszym terenie w czasie, gdy wielu z nas było jeszcze dziećmi. Bo historia lotnictwa na terenie naszego "pastwiska" nie zaczęła się jak można by sądzić w latach 60 dwudziestego wieku. Boguszowice, taka nazwa, a nie Rybnik figuruje na wojskowych mapach dla przyfrontowego lotniska armii czerwonej, na którym stacjonował pułk samolotów szturmowych IŁ - 2 oraz pułk myśliwski latający na "Ławoczkinach" Ła-7. Bardzo ciekawa prelekcja i warta zapamiętania, bo jak się okazuje, na naszym terenie funkcjonowało wiele frontowych lotnisk. W kwietniu 1945 roku 8 Armia Powietrzna wspomagająca wojska 4 Frontu Ukraińskiego, w czasie tak zwanej operacji morawsko-ostrawskiej, korzystała z poniemieckiego lotniska w Gliwicach oraz kilku naprędce utworzonych lotnisk polowych. Szczygłowice, Gierałtowice, Leszczyny, Boguszowice, czy Gardawice to jeszcze nie wszystkie pola, z których startowały samoloty z czerwoną gwiazdą.

 

 

 

 

 

 

 

 

URODZINY  SENIORA

 

12 lutego Jan Rudolf Kopernok "RUDEK" obchodził swoje 92 urodziny. 

Trudno przecenić zasługi jakie dla lotnictwa powojennego na Śląsku a szczególnie dla naszego aeroklubu, położył kol. Kopernok. Swoją drogę na podniebne szlaki rozpoczął w Aeroklubie Śląskim. Następnie przez Goleszów i Żar w roku 1964 wylądował w Rybniku. Pierwszego stycznia 1964 roku oficjalnie do życia powołano Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego a jego dyrektorem, instruktorem i wychowawcą młodych pilotów został właśnie RUDEK.  Aeroklubowi ROW kol. Kopernok poświęcił całą resztę swojego zawodowego życia. 

 

 

 

 

Na każdym z kolegów seniorów RUDEK odcisnął swoje piętno a więc nic dziwnego, że to właśnie seniorzy z klubu KSL pamiętają o człowieku, Który przez tyle lat był ich towarzyszem.  

 

 

 

 

Tak więc, podobnie jak w ubiegłym roku z dostojnym jubilatem przy okazji urodzin spotkali się przedstawiciele klubu seniorów. Przy miłej pogawędce i wspomnieniach, których kopalnią jest nasz solenizant miło upłynęło kilka godzin.

 

 

 

 

 

 

 

 SPOTKANIE KSL  nr 1

 

A więc rozpoczynamy nowy rok działalności klubu. Na pierwszym spotkaniu jak na każdym, wspomnieliśmy kolegów, dla których kiedyś tam w styczniu zabłysła gwiazda. Do solenizantów stycznia należą kol. Benedykt Krupa, Stanisław Leśniak, Eugeniusz Słomka, Czesław Sobik, Józef Stachura i Grzegorz Wala. Wszystkim tym kolegom składamy serdeczne życzenia "niech im gwiazda pomyślności nigdy nie zagaśnie".

 Głównym punktem dyskusji która wywiązała się później był pomysł, by rondo za lotniskiem, to od strony Rybnika, na którym obecnie stoi "bezgłowy kulturysta" nazwać imieniem naszego pilota i bohatera, Antoniego Tomiczka.  W podobny sposób upamiętniono innego pilota. W pobliskim Ustroniu, w pobliżu jednego z rond na trasie do Wisły, znajduje się skwer poświęcony pilotowi który tak jak Antoni walczył w II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. Był to chorąży Jan Cholewa. Urodził się w Ustroniu. W okresie bitwy o Anglię wykonał rekordową liczbę lotów bojowych. Nasz klub wystosuje pismo do władz miasta Rybnika z odpowiednim wnioskiem.

 

 

 

 

Ostatnie spotkanie 2016 r

 

 Spotkanie KSL nr 12

 

Zgodnie z ustaleniami 11 spotkania, ostatnie zebranie członków Klubu Seniorów Lotnictwa odbyło się 18 grudnia 2016 roku. Dzięki naszej nieocenionej koleżance Ani Kramorz, do spotkania zasiedliśmy za suto, ciastami zastawionym stołem. W ostatnim miesiącu roku urodziny obchodzi nasz kolega Tadeusz Bieżuński, obecnie kapitan pilot w PLL - LOT. Niestety obowiązki zawodowe nie pozwalają mu uczestniczyć czynnie w działalności naszego Klubu. Tak więc bez niego, przy wtórze kolędy, wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia tradycyjnie łamiąc się opłatkiem.   

 

 

 

 

 Ostatnie w 2016 roku spotkanie KSLu zaszczycili swoją obecnością Dyrektor i Prezes Aeroklubu ROW panowie Marcin Nocoń oraz Ireneusz Wilgucki.

 

  

 

 W listopadzie odbyło się spotkanie Rady Seniorów Lotnictwa w Warszawie. Przedstawicielem naszego KSLu był Antoni Porembski i to on zrelacjonował wszystkim "co w trawie piszczy". Przede wszystkim zmienił się dyrektor RSL. Na następną kadencję funkcję powierzono panu Leszkowi Mańkowskiemu, pełni już funkcję szefa krakowskiego KSLu. (tak nawiasem, dobry znajomy naszego seniora Grześka Wali oraz uczeń Jacka Barskiego, który niebawem też powiększy grono naszych seniorów). 

  

 

 

 

Członkowie Rady byli zainteresowani przebiegiem ogólnopolskiej akcji "ZNICZ". Z naszej strony przekazano pełny wykaz grobów i miejsc pamięci, które odwiedziliśmy z tej okazji. Organizowana jest akcja budowy pomnika " Chwała Lotnikom Polskim". Szeroka dyskusja toczyła się na temat sytuacji Klubów Seniora w różnych regionach Polski. Rada Seniorów, kładzie szczególny nacisk na opiekę nad modelarniami o profilu lotniczym. Tam bowiem następuje pierwszy konkakt młodzieży z lotnictwem, tam "łapią" bakcyla latania i tam najczęściej zaczyna się "droga do nieba". W nawiązaniu do tematu sytuacji Klubów Seniora, kol. Łaski odczytał tą część statutu Aeroklubu ROW, Która dotyczy naszego KSLu. 

 

 

 

 

 

Kol. Łaski stwierdził, że współpraca seniorów z kierownictwem Aeroklubu jest coraz lepsza ku wspólnemu zadowoleniu. Za przykład dał organizację ostatniego pikniku lotniczego. Niestety słusznie podkreślił, że aktywność większości członków Klubu Seniora jest bardzo mało aktywna. W ciągu roku było wiele inicjatyw na wspólne, atrakcyjne spędzenie czasu. Nasi seniorzy nielicznie wzięli w nich udział. W 2017 roku równierz zapowiada się wiele atrakcji z naszym udziałem tak w kraju jak i zagranicą. Zaprzyjaźnione aerokluby oraz Kluby Seniorów zapraszają do wspólnych imprez. 

 

Rok 2016 zakończono 

 

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 11 

 

Listopadowe spotkanie bractwa seniorów miało stosunkowo skromny program. Jesiennych solenizantów do których należeli koledzy Tadeusz Mężyk, Tadeusz Kurzawa i Alojzy Hoła reprezentował Zygmunt Cielebucki. To on odebrał w imieniu solenizantów życzenia i toast " Sto lat"

 

 

 

 

Ustalono termin świątecznego spotkania "opłatkowego" na dzień 18 grudnia.

Reszta spotkania upłynęła pod znakiem filmu który zaprezentował kol. Zbyszek Łaski. Film zatytułowany "Wirtualna wojna" obejrzeliśmy z mieszanymi uczuciami. Pokazuje jak dorośli mężczyźni bawiąc się w wojnę powietrzną, bombardują miasta, zestrzeliwują samoloty, strzelają do pilotów ratujących się na spadochronie i jedynym komentarzem do tego jest  to, że" trzeba się do tego bardziej przyłożyć gdyż zastrzelenie ratującego się na spadochronie pilota jest trudniejsze." Podziwiać należy poziom techniki wirualnego przekazu, ale równocześnie ciśnie się do głowy myśl "oj chłopcy źle się bawicie". Tym bardziej "straszno" gdy widzi się jak bardzo uczestnicy gry angażują się uczuciowo, jak przeżywają swoje wirtualne przecież sukcesy i porażki. Temat do dyskusji na innym spotkaniu.

 

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 10

 

Solenizantem października był kolega Andrzej Ankes i to on przyjął serdeczne życzenia i wysłuchał gromkiego " sto lat " od zebranych w klubie seniorów. 

 

 

 

 Następnie, jako że "Wszystkich świętych" i "Zaduszki" już za progiem, jak co roku rozdzielono wiązanki i znicze, by seniorzy mogli odwiedzić groby swoich kolegów, którzy odeszli już z naszego grona.
Dalsza część spotkania poświęcona była kolejnej dyskusji na temat wstąpienia naszego klubu do grupy organizacji "użytku publicznego" i rejestracji w KRS. Wprawdzie na sierpniowym spotkaniu ostatecznie ustalono, że liczba aktywnych członków KSLu jest zbyt mała by podołać związanym z takim faktem obowiązkom, to jednak związane z przynależnością do KRSu sprawy finansowe w dalszym ciągu budzą sporo kontrowersji "za i przeciw". Na dzień dzisiejszy, sierpniowa decyzja pozostaje w mocy.  
Kolega Pietrzykowski poinformował, że firma "Awionik" w Górkach, na bazie posiadanych uprawnień podjęła produkcję polskiego wysoko wyczynowego szybowca "Diana 2". Na tym szybowcu z wielkimi sukcesami lata Sebastian Kawa. 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 9

 

 

Wrzesień jak zwykle obrodził solenizantami. Serdecznymi życzeniami i odśpiewanym gromkim "Sto Lat" podzielili się koledzy: Jerzy Makula, Bernard Okręt, Eugeniusz Cofalik, Jan Pietrzykowski, Henryk Piontek i Artur Wróbel. 

 

 

 

Z różnych względów większość solenizantów nie mogła być obecna na naszym spotkaniu. Oto ich przedstawiciele w towarzystwie "Szefa".

 

Skoro tradycji stało się zadość, kol. Zbyszek Łaski podzielił się z nami wrażeniami z Ostrawy, gdzie odbyły się " Dni NATO". Impreza organizowana przez naszych sąsiadów zza Olzy, jak co roku zgromadziła liczny sprzęt wojskowy sił  NATO stacjonujący w bazach europejskich. Lotnictwo co zrozumiałe, nas pilotów, interesowało szczególnie, a było co oglądać w tej dziedzinie.

 

 

 

  

Oto przykład

 

Kolega Łaski wraz z Zygmuntem Cielebuckim zachęcali do wyjazdu do Leźnicy gdzie znajduje się tunel aerodynamiczny, ogólnie dostępny za opłatą. Można w nim poznać wszystkie uroki swobodnego spadania, czuć się jak ptaki i polecieć.


Jak co roku w listopadzie odwiedzimy groby kolegów którzy odeszli z naszego grona. W tym roku znów przybyło lotniczych mogił.

Z Wrocławia przybyli do nas przedstawiciele firmy szyjącej ubrania dla pilotów. Była okazja obejrzeć  przymierzyć i zakupić kurtki, kombinezony i inne ubiory kierowane do pilotów, skoczków i pasjonatów innych dyscyplin sportu lotniczego.

Planowany jest przyjazd naszego kolegi Jacka Barskiego, którego firma dysponuje balonem na ogrzane powietrze o znacznym udźwigu. Do kosza tego balonu można zabrać 7 osób. Przynajmniej 4 skoczków może opuścić kosz balonu na wysokości i zaliczyć tego rodzaju skok.

Na jednym z następnych spotkań zebrani zweryfikują listę członków rybnickiego KSL-u w celu skreślenia członków tzw. "martwych dusz" 

 

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 8

 

Po powitaniu zebranych kol. Jerzy Chłapek omówił krótko czerwcowy piknik lotniczy organizowany przez Aeroklub ROW a w którym czynny udział wzięła grupa członków naszego KSLu. Grupa wprawdzie bardzo skromna liczbowo ale jak nigdy dotąd widoczna. W przyszłości liczymy na większe zaangażowanie i liczniejszy udział członków Klubu Seniorów Lotnictwa w imprezach organizowanych przez Aeroklub lub przez KSL. Przewodniczący omówił następnie współpracę z Aeroklubem Zabrech. Jest szansa by z biegiem czasu ta współpraca rozwijała się i była atrakcyjna dla członków obydwu aerklubów i dla naszych seniorów.
Ostatecznie upadła inicjatywa zgłoszenia naszego Klubu Seniorów do KRS. Powodem jest niewielka liczba naszych członków, która aktywnie uczestniczy w życiu i działalności klubu. Pozostaje opcja działania klubu KSL w oparciu o Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego. Wszyscy członkowie Klubu Seniora są zgodnie ze statutem, członkami stowarzyszonymi Aeroklubu ROW.
W czasie pikniku w czerwcu na stanowisku KSL uzyskano ze sprzedaży "fantów" kwotę 192,50 zł, która zasiliła kasę  Klubu Seniorów.
Kol. Chłapek przedstawił ofertę firmy z Wrocławia, która szyje kurtki lotnicze. Na następnym spotkaniu KSL mogą zgłosić się chętni do ich nabycia.

Na koniec pragniemy poinformować, że w sierpniu kolejne urodziny obchodził nasz kolega  Zdzisław Kołoda.

Niech nam żyje Sto Lat i jeden dzień dłużej !!!!

 

 

 

 

 

Piątego września odszedł w ostatnią drogę znakomity mechanik lotniczy kol. Julian Stachnio.

 

 Wspaniały człowiek i wychowawca, który całe rzesze pilotów nauczył szacunku do wszystkiego co jest cięższe od powietrza a lata jak ptaki. Zawsze pogodny, uśmiechnięty i gotowy złużyć pomocą. 

 

 

 

 

W gronie pilotów i spadochroniarzy czuł się jak w rodzinie.

 

 

Dziś 08.09. 2016 r. odprowadziliśmy " JULKA" w ostatnią drogę.  

 

 

 

Obok rodziny, krewnych i przyjaciół, w pożegnaniu udział wzięła liczna grupa członków Aeroklubu ROW 

 

 

 

oraz poczet sztandarowy Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie ROW.

 

 

 

Pożegnali również "Julka" piloci w swych latających maszynach. Szczególnie przelatujący "Gawron".  Samolot przeżył swego opiekuna. Ten muzealny egzemplarz samolotu udało się jeszcze odrestaurować i przywrócić do latania właśnie dzięki wieloletniej opiece Juliana Stachnio.  

 

 

 

 

 

Cześć jego pamięci !!!

 

 

 

 

 

 

 

 SPOTKANIE  KSL nr 7

 

 

Po przerwie związanej z organizacją i udziałem członków KSL w pikniku lotniczym Aeroklubu rybnickiego, seniorzy spotkali się na kolejnym po raz kolejny w ostatnią niedzielę lipca. Niezbyt sprzyjająca pogoda spowodowała, że niewielu członków klubu wzięło udział w spotkaniu. Uczestnicy imprezy, o której pisaliśmy w poprzednim artykule, czyli odsłonięcia pamiątkowego obelisku na górze Chełm, na terenie byłej szkoły szybowcowej w Goleszowie, podzielili się z kolegami wrażeniami. Udział naszej delegacji został oceniony pozytywnie a poczet sztandarowy wraz z innymi, uświetnił uroczystość. W dalszym ciągu spotkania kolega Zbyszek Łaski opowiedział o swojej wizycie w niemieckim klubie, a właściwie "kombinacie" szybowcowym Wasserkuppe. Ten zasłużony ośrodek szybowcowy posiada bogate muzeum z dziesiątkami szybowców od tych najstarszych do współczesnych. Mogliśmy obejrzeć wiele ciekawych zdjęć. 
Wróciła sprawa zgłoszenia i rejestracji Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego do Krajowego Rejestru firm w celu umożliwienia szerszej działalności, również finansowej. Na skutek zmiany przepisów, projekt, który upadł przed kilku laty, obecnie stał się bardziej realny. Kol. Zdzisław Kołoda zapoznał zebranych z obecnie obowiązującym stanem prawnym. O terminie ewentualnego  spotkania grupy inicjatywnej - założycielskiej - członkowie KSL zostaną powiadomieni drogą elektroniczną. 

 

 

 

 

 

 

GOLESZÓW  2016

 

Wzgórze  Chełm w Goleszowie wszystkim pilotom nieodmiennie kojarzy się z byłą szkołą szybowcową. W tej szkole, tysiące młodych pilotów w latach od 1934 do 1939 i od 1945 do 1951 roku rozpoczęło swoją przygodę z lotnictwem. Wielu z nich wzięło udział w walkach II wojny światowej. Jeszcze dziś wśród seniorów znajduje się spora liczba tych, którzy tam właśnie zdobywali  uprawnienia na "chwiejnicy", do "szurów", "skoków" i do pierwszych lotów ze startu za pomocą lin gumowych.

 

 

 

 

W uroczystości odsłonięcia pamiątkowego obelisku w dniu 15.07.2016 r na górze  Chełm, udział wzięła delegacja naszego Klubu Seniorów. Pamiętamy, że skromnym datkiem i my wsparliśmy ten szczytny cel.

 

 

 

 

 

Przecięcie wstęgi odbyło się z pełną pompą z pocztami sztandarowymi i poświęceniem przez księdza, w obecności licznie zebranych pilotów i sympatyków lotnictwa i byłej szkoły szybowcowej.

 

 

 

 

 Zebrani na Chełmie seniorzy, wśród których wielu było tych, którzy ze wzruszeniem wspominali pierwsze podniebne loty i swych pierwszych instruktorów podziwiali współczesnych "Ikarów", którzy być może ożywią zbocze Chełma i zaludnią niebo nad tą goleszowską górą.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIKNIK  AEROKLUBU 2016 

 

               Dnia 18 - 19 czerwca przy pięknej pogodzie odbyła się, już tradycyjna impreza zwana piknikiem lotniczym. Jak zawsze, w tych dniach na lotnisko w Gotartowicach przybyły tysiące mieszkańców Rybnika i okolicznych miast, ciekawych lotniczych atrakcji. W tym roku, swoje stoisko na płycie lotniska zaprezentował również Klub Seniorów Lotnictwa.

 

 

 

 

Stoisko nasze odwiedziło wielu gości i zaprzyjaźnionych organizacji. Tuż obok, swoje stoisko rozłożyli goście z Zabrzechu, odwiedzili nas również przedstawiciele ZPS z Goleszowa. Znamienitym gościem był  członek grupy rekonstrukcyjnej, która była jedną z głównych atrakcji pikniku.

 

 

 

 

W czasie I wony światowej jeden z największych asów lotnictwa nosił przydomek "Czerwony Baron".

 

 

 

 

 

Wiele swoich powietrznych zwycięstw " Czerwony Baron" odnosił na samolocie marki "Fokker", której latającą replikę pilotował nasz  czeski gość.

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 5

 

To spotkanie Klubu Seniorów Lotnictwa tylko w niewielkim stopniu poświęcone było sprawom organizacyjnym. Spotkanie przed kawiarnią, na wolnym powietrzu, przy grillu upłynęło przede wszystkim na wspomnieniach. 

 

 

 

Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne, to ustalono sposób uczestnictwa członków KSL  w corocznym pikniku lotniczym organizowanym przez Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego. Chcemy by nasz wkład i udział w tej imprezie został dostrzeżony i pomógł w sukcesie  wydarzenia. Piknik lotniczy w naszym regionie, zawsze był i będzie wielką atrakcją i sposobem na popularyzację  pięknego sportu ludzi odważnych.

 

 

 

 

Klub Seniorów będzie miał swoje wydzielone miejsce, namiot lub pawilon. Organizacją tego stoiska w miarę wolnego czasu zajmą się członkowie klubu w czwartek 16 czerwca przed piknikiem.

 

 

 

W pawilonie tym, planujemy zorganizować stoisko, gdzie sprzedamy zebrane przed wielu laty przez członków klubu książki  o tematyce lotniczej, zarówno beletrystyczne jak i podręczniki do szkolenia teoretycznego na samolotach i szybowcach. Prosimy wszystkich seniorów o wsparcie tej aukcji staroci różnymi gadżetami o tematyce lotniczej. "Fanty" można przynosić nawet w czasie trwania pikniku. Zebrane w ten sposób fundusze zasilą konto KSL u.

 

 

 

 

 

Dalszą część spotkania spontanicznie wypełniły wspomnienia o wspaniałych ludziachzwiązanych z naszym Aeroklubem. O pilotach, instruktorach, mechanikach. ( Zuśka,Stachnio, Hellebrant, Mężyk, Kopernok) i wielu, wielu innych. Jedni odeszli już na zawsze, inni ze względu na wiek i stan zdrowia nie uczestniczą już w naszym życiu, ale pamięć o nich pozostanie w naszych sercach i wspomnieniach.

 

 

 

 

 

 

 Przyjacielska Wizyta

 

Tak jak zaplanowaliśmy wcześniej, w dniu 07 maja odwiedziliśmy Aeroklub w pobliskim Zabrechu. Przedstawiciele naszego klubu w osobach J. Chłapka, P. Walli, oraz Z. Łaskiego spotkali się z serdecznym przyjęciem. Z pracą i sprzętem latającym jaki posiada aeroklub zapoznał nas inż. Libor Masik.

 

 

 

 

 

 

Ciekawostką w warsztacie szybowcowym była polska "Foka" , którą odbudowują piloci aeroklubu. 

 

 

 

 

Spędziliśmy w Aeroklubie Zabrech kilka przyjemnych godzin. Mamy nadzieję, że wzajemne kontakty będą trwały, choć aeroklub nie posiada odpowiednika naszego Klubu Seniora. 

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 4

 

 

Kwietniowe spotkanie członków rybnickiego KSL co, zrozumiałe, w znacznej części przebiegło pod wpływem tragicznego wypadku pilota naszego aeroklubu. Pamięć Marcina Mężyka uczczono chwilą milczenia oraz wspomnieniom o nim i o jego ojcu Lucjanie, który przez wiele lat pracował jako pilot i instruktor w Aeroklubie Rybnik. 

 Kwietniowym solenizantom do których należeli kol. Wiesław Dziuba, Zygmunt Gruszczyk, Zbigniew Leparski, Zygmunt Proszowski, oraz Piotr Walla, życzenia złożyliśmy wirtualnie na odległość, gdyż nie mogli w tym dniu być z nami.
Kol. Chłapek przekazał informację, że na następne spotkanie zaprosił instruktorki z zakładu rechabilitacji przy Elektrowni Rybnik. Zachęcił też do zdobycia tzw. Karty Seniora w Urzędzie Miasta. Karta ta uprawnia do 25% zniżek na wiele różnych usług rekreacyjnych. 14 kwietnia Aeroklub Rybnik odwiedzili koledzy z Aeroklubu Zabrech. Ustalono, że przedstawiciele naszego KSL odwiedzą ten Aeroklub 30 kwietnia. Złożono propozycję by majowe spotkanie członków klubu odbyło się w plenerze przy grilu. Przy okazji uczcić można seniorów spadochroniarzy, wykonać jubileuszowy skok z "gawrona" i przy okazji rozegrać mini zawody na celność lądowania. 14 maja
spadochroniarze zapraszają do Goleszowa na tradycyjną "smażonkę".
Na zakończenie spotkania, choć nie było to potrzebe, zachęcono do udziału w pożegnaniu naszego tragicznie zmarłego kolegi Marcina. 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że śmiercią tragiczną zginął pilot naszego aeroklubu Marcin Mężyk.

 

 

 

 

 

Marcin, na własnym szybowcu brał udział w międzynarodowych zawodach szybowcowych w Prewidzy. 20 kwietnia konkurencja rozgrywana była nad Tatrami w trudnych warunkach pogodowych i w skrajnie trudnym terenie. Do awaryjnego lądowania w terenie przygodnym lub do zawrócenia z trasy zostało zmuszonych wielu pilotów. Uszkodzonych zostało kila innych szybowców. Marcin niestety nie miał szczęścia. Jego lądowanie w rejonie Łysej Polany zakończyło się tragicznie.

 

Cześć jego pamięci !!!

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE  KSL nr  3

 

Tym razem " sto lat ", kwiatek i życzenia urodzinowe odebrali  marcowi solenizanci. Do szczęśliwców, którym jeszcze raz się udało należeli koledzy: Franciszek Kańczok, Michał Barski, Zbigniew Łaski, Józef Mańka, Borysław Pander i Zygmunt Szulik.

 

 

 

 

Oto ich przedstawiciele

 

 

Korzystając z obecności prezesa Aeroklubu kol. Wilguckiego, seniorzy powrócili do tematu swego udziału w pikniku lotniczym. Temat ten poruszano już na spotkaniu styczniowym.  Seniorzy zadeklarowali chęć ustawienia własnego namiotu ze stoiskiem. Kol. Wilgucki obiecał pełne poparcie dla naszej inicjatywy ponieważ wszystkim zależy na wyeksponowaniu tak licznej i aktywnej grupy seniorów. Ponieważ na terenie Rybnika istnieje wiele organizacji seniorskich, kol. Wilgucki zaproponował współpracę z Radą Seniorów przy UM, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, czy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.
Kol. Grzegorz Wala poinformował zebranych o istnieniu " Latającego Muzeum" w Konstancinie-Jeziornej. Latają tam w pełni sprawne stare samoloty, na których można sobie zafundować przy okazji zwiedzania kilkuminutowy lot. W kwietniu mamy zamiar odwiedzić kolegów w Aeroklubie Zabrzech. Lot na jedynym metalowym szybowcu "Blanik" byłby nie lada atrakcją. 

 

Apelujemy do wszystkich członków KSL o liczny udział w kwietniowym spotkaniu ze względu na kilka ważnych tematów, które należy poruszyć. 

Pamiętajmy   24 kwiecień 2016 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE  KSL nr  2

 

29 lutego członkowie KSL spotkali się na zebraniu sprawozdawczo wyborczym. Dotychczasowy zarząd pracował od samego początku czyli przez 10 lat. Przed wyborami, jak nakazuje tradycja, powitano i złożono życzenia kolegom, którzy w lutym "zaliczyli" kolejną wiosnę.

 

 

 

 

Do tych szczęśliwców należeli: Jerzy Chłapek, Andrzej Cyran, Zdzisław Kosowski, Jerzy Markiton, Tadeusz Popiel i Antoni Porembski.

 

 

Przewodniczący ustępującego zarządu kol. Porembski podziękował kolegom za wieloletnią współpracę i odczytał sprawozdanie finansowe. Istotnym faktem tego sprawozdania była kwota 1790 złotych na koncie KSL. Następnie złożył dymisję i zwrócił się z prośbą o absolutorium dla całego zarządu. Zebrani członkowie KSL udzielili absolutorium a w dalszej kolejności zgłoszono kandytatury do nowego zarządu. Po głosowaniu i ukonstytuowaniu się, nowy zarząd rozpoczął działalność w składzie:


                        Przewodniczący                   Jerzy Chłapek
          
I Zast. przewodniczącego                   Zbigniew Łaski
        II Zast. przewodniczącego                    Zdzisław Kołoda
                                Sekretarz                    Michał Barski
                                 Skarbnik                    Piotr Walla  

 

 

Oto skład nowego zarządu wraz z Antonim Porembskim, który w uznaniu zasług został prezesem Honorowym.


Za długoletnią pracę, koledze Porembskiemu podziękowali wszyscy członkowie klubu wręczając upominek i wiązkę kwiatów.

 

 

 

Po uroczystej części spotkania i zakończonych wyborach, wywiązała się dyskusja na bieżące tematy organizacyjne. Padło też wiele propozycji, inicjatyw i nowych kierunków działania naszego klubu. Dla zintensyfikowania działalności potrzebne są jednak fundusze. Należy w tym celu m. in. propagować wśród członków KSLu odpis 1% od podarku. Zacieśnić też współpracę z Aeroklubem ROW oraz innymi sąsiadami ze Słowacji i Czech jak Zabrzech, Priewidza, oraz niemieckiego Dorsten. Właśnie piloci z Dorsten przylatują w tym roku z wizytą do naszego Aeroklubu. Przy okazji zaliczymy wraz z gośćmi wizytę w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. W czerwcu organizowany jest przez nasz Aeroklub piknik lotniczy. Na tej imprezie Klub Seniorów Lotnictwa powinien mieć własny "kąt" by wyraźnie zaznaczyć swoją obecność. Warto rozważyć możliwość zgłoszenia KSLu do KRSu jako Stowarzyszenie Pożytku Publicznego.
KSL Aeroklubu z Bielska zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe postawienia pamiątkowego obelisku na górze Chełm w Goleszowie. Niejeden znakomity pilot pierwsze kroki w powietrzu stawiał właśnie w tej szkole szybowcowej. Planowane odsłonięcie obelisku 15 lipca 2016 r.
W tym roku upływa 40 lat od katastrofy lotniczej, w której zginął nasz kolega, pilot Roman Tarabura. Wracał z obozu falowego w Nowym Targu. Zabrał się "okazją" z pilotami aeroklubu katowickiego. Pogorszenie pogody na trasie i błędna decyzja pilota doprowadziły do katastrofy. W miejscowości Ryczów zginęli po zderzeniu z wieżą kościoła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 SPOTKANIE KSL nr  1

 

 Działalność Klubu Seniorów Lotnictwa w 2016 roku zainaugurowaliśmy w niedzielę dnia 10 stycznia. Termin ten został ustalony na ostatnim spotkaniu w listopadzie 2015 roku. Podyktowane to zostało tym, by nie zakłócać przygotowań i samych świąt Bożego Narodzenia.
Nic więc dziwnego, że noworoczne życzenia i łamanie się tradycyjnym opłatkiem rozpoczęły to właśnie pierwsze spotkanie Klubu. Dodatkowo pozostał do spełnienia tradycyjny obowiązek złożenia życzeń grudniowo - styczniowym solenizantom. 

 

 

 

 

 

Przedstawicielami grupy solenizantów byli kol. Grzegorz Wala i kol. Benedykt Krupa

Do grona pozostałych solenizantów należeli również kol. kol. Tadeusz Bieżuński, Piotr Bomba, Stanisław Leśniak
Eugeniusz Słomka, Czesław Sobik i Józef Stachura. Wszystkim składamy serdeczne życzenia. 

Na spotkaniu obecny był prezes Aeroklubu Rybnik kol. Ireneusz Wilgucki. Prezes zachęcał seniorów do zwiększenia aktywności w propagowaniu wszystkich działań zwiększających zainteresowanie przede wszystkim młodzieży, lotnictwem w szeroko pojętym znaczeniu. Seniorzy natomiast, przekonywali prezesa, że ze strony Aeroklubu zbyt mało jest gestów szacunku i dobrej woli dla Klubu Seniorów, którzy w wielu przypadkach byli jego "budowniczymi, twórcami i organizatorami". Przykładem braku tego uznania był piknik lotniczy w 2015 roku. Na zakończenie spotkania na hasło, że tak młodo się już nigdy nie spotkamy, uczestnicy zrobili sobie grupową fotografię.

 

 

 

Na zdjęciu brak tylko jego autora. 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności  2015 

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr 11

 

To już jedenaste spotkanie klubu. Ze względu na kłopoty z logowaniem zapisano tylko niewielką część wszystkich spotkań, ale to nie znaczy, że Klub Seniorów Lotnictwa w Rybniku też był "nieczynny". Zgodnie z planem odbyły się wszystkie planowane spotkania i imprezy.
Listopadowe spotkanie jak zwykle rozpoczęliśmy od złożenia życzeń i odśpiewaniu "sto lat" wszystkim listopadowym solenizantom. W imieniu wszystkich życzenia przyjął kol. Zygmunt Cielebucki. Inni jubilaci to: Alojzy Hoła,Tadeusz Kurzawa i Tadeusz Mężyk.

 

 

 

 

 

Nie wspomnieliśmy jeszcze o 100 rocznicy urodzin świętej pamięci Antoniego Tomiczka. Wspomnieniom o koledze Antonim poświęcimy jeszcze niewątpliwie wiele godzin w trakcie kolejnych spotkań. Jego imieniem zostało nazwane gimnazjum w Lyskach. Uzgodniliśmy również, że następne spotkanie odbędzie się na początku stycznia 2016 roku. Grudniowe spotkanie odpuścimy sobie, by w spokoju przygotować się do świąt  Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie. Na tym spotkaniu przełamiemy się tradycyjnym opłatkiem i złożymy noworoczne życzenia. 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Niedawno bo 13 listopada minęła setna rocznica urodzin naszego, nieodżałowanej pamięci seniora, Antoniego Tomiczka.

 

 

 

 

 

 

Nie zaśpiewamy już Antoniemu "Sto lat" ale pamięć o Nim w naszych sercach pozostanie na zawsze.

Tej pamięci pomoże niewątpliwie fakt nadania gimnazjum w Lyskach imienia "Antoniego Tomiczka". W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy naszego klubu seniorów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy seniorzy. Przez kilka miesięcy strona była nieczynna z powodu perturbacji z logowaniem. Dzięki naszemu koledze Lucjanowi, adres do administracji strony został odzyskany, a więc wracamy do "gry"  

 

Wielkanoc 2015 

 

 Wzorem ubiegłego roku, w wigilię świąt wielkanocnych w kościółku akademickim w Rybniku poświęcone zostały potrawy na świąteczne stoły. Jak wiadomo, potrawy tradycyjnie pakuje się do koszyczków. Do tej tradycji '' podłączyli" się posiadacze koszy w skali makro czyli motocykliści i właściciele balonów na ogrzane powietrze. Grono sympatyków wraz z rodzinami, mimo wczesnej pory wzięło udział w tej uroczystości.

 

 

 

 

 

 

                                                  

 

 

Po zakończeniu ceremonii wszyscy przenieśli się na polanę obok pola golfowego na której popisali się motocykliści, pilot paralotni z silnikiem wykonał karkołomne ewolucje i na koniec z polany wystartował balon. Czteroosobowa załoga pod dowództwem instruktora - pilota Jacka Barskiego wylądowała na lotnisku w Gotartowicach.

 

                                                       

                                                               

 

 

 

 

 

 Wiosenne spotkanie

 29 marca seniorzy  Aeroklubu Rybnik spotkali się, by w swoim gronie powitać wiosnę. Spotkanie zaszczycił swą obecnoscią kol. Rudolf Kopernok o którym tak niedawno wspominaliśmy z okazji jego 90 urodzin. 

 

 

 

 

 Nie obyło się oczywiście bez wspomnień. W pamięci "Rudka" pozostało wiele ciekawych historii z jego bogatej kariery zarówno zawodniczej jak i dydaktycznej. Był instruktorem w szkole szybowcowej na górze Chełm w Goleszowie i jako zawodnik startował w szybowcowych mistrzostwach polski.

 

 

 

 

Kol. Porembski udekorował seniora naszą odznaką Klubu Seniorów Lotnictwa a grono zebranych kolegów przyjęło go w swoje szeregi jako "członka honorowego".

 

 

 

 

Aby tradycji stało się zadość, gromkie "sto lat" uczciło marcowych solenizantów.

 

 

 

 

10 lat minęło

 

 

28 lutego w barze "Pilot" odbyło się jubileuszowe spotkanie członków Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu ROW. Zebranie założycielskie odbyło się 25 lutego 2005 roku. Dla starszych pilotów, spadochroniarzy i modelarzy byla to organizacja która pomogła im utrzymać kontakt z kolegami i lotnictwem. Spotkanie jubileuszowe uświetnił sztandar, hymn lotników i tort okolicznościowy.

 

        

 

 W tym jubileuszowym spotkaniu obok aktywnych członków KSLu, udział wzięli zaproszeni goście z Klubu Seniorów Aeroklubu Bielsko-Biała oraz Domu Polskiego z Cierlicka. Obecny na uroczystości Prezes Aeroklubu ROW Ireneusz Wilgucki wręczył zasłużonym dla Aeroklubu seniorom pamiątkowe dyplomy i okolicznosciowe plakietki. Zgodnie z tradycją, pamiątkowe pucharki, dyplomy oraz "sto lat" otrzymali i wysłuchali aktualni solenizanci.

 

          
     

 

 

    
     

 

 Przy okazji naszego spotkania, członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa jednogłośnie wybrali wiceprezesa. Został nim kol. Zbigniew Łaski.

 

 

 

 

 

Kondolencje

 

Nasz kolega Jurek Makula poniósł wielką stratę. Łączymy się z nim w bólu po śmierci matki, osoby najbliższej sercu każdego człowieka. Koledzy, piloci z Aeroklubu ROW oraz Klubu Seniorów Lotnictwa składają Jerzemu kondolencje z wyrazami szczerego współczucia.

 

 

 

 

 Jubileusz

 

 

W dniu 12 lutego 1925 roku a więc przed 90 ciu laty urodził się instruktor pilot.  Rudolf Kopernok

Swój związek ze Śląskim lotnictwem rozpoczął w 1946 roku kiedy to w Aeroklubie Śląskim w Katowicach rozpoczął szkolenie szybowcowe. Dzięki nieprzeciętnym zdolnościom już w 1949 roku jako instruktor szkolił młodych pilotów w szkole szybowcowej na górze Chełm w Goleszowie.

 

 

 

 

 

 

 

Swoją wieloletnią służbę dla lotnictwa zakończył w Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Od początków istnienia naszego aeroklubu był jego twórcą, dyrektorem, szefem wyszkolenia, instruktorem i zawiadowcą lotniska. Do ostatniej chwili szkolił i wychowywał młodych pilotów. Jego dziełem byli piloci, mistrzowie świata, mistrzowie europy i mistrzowie polski.

 

 

 

 

Jego wychowankowie zasilali szeregi pilotów cywilnych linii lotniczych, wojska oraz wielu firm świadczących różne usługi lotnicze.

 

 

 

 

 Z okazji 90 rocznicy urodzin, dostojnemu solenizantowi serdeczne życzenia, długich jeszcze lat życia, w imieniu całej braci lotniczej złożyli koledzy z Aeroklubu i  Klubu Seniorów Lotnictwa.

 

 

 

 

 

Rocznica

 

Przypominamy kolegom, członkom Klubu Seniorów Lotnictwa, że 25 lutego 2015 roku, obchodzimy dziesięciolecie istnienia naszego stowarzyszenia. Uroczyste spotkanie odbędzie się w lokalu "Pilot" na lotnisku dnia 28.02.2015r 

 

 

Ostatnie pożegnanie

 

Z przykrością zawiadamiamy wszystkich kolegów i członków KSL, że szeregi nasze opuścił kolega i przyjaciel, instruktor, pilot  Artur Tenenberg.

W ostatnią drogę, kolegę Artura odprowadził poczet sztandarowy naszego Klubu Seniorów. Pogrzeb odbył się we Wrocławiu. Za udział w uroczystości, w imieniu zmarłego Artura i rodziny składamy naszym kolegom serdeczne podziękowania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie spotkanie

 

Na zakończenie sezonu lotniczego w 2014 roku, z inicjatywy pilotów doszło do spotkania kierownictwa, instruktorów i pilotów dwu organizacji dzięki którym, lotnisko w Gotartowicach mimo recesji żyje i nie pozwala o sobie zapomnieć. Za bogato zastawionym stołem, zasiedli wspólnie szefowie Aeroklubu Rybnik oraz Firmy BB Aero.

 

 

 

 

Zabrakło wprawdzie przedstawiciela grupy prywatnych właścicieli małych samolotów sportowych, którzy w znacznej mierze swoją aktywnością sprawiają, że nasze lotnisko tętni życiem przez cały rok.

 

 

 

 

 Ścisła współpraca wszystkich organizacji opierających swą działalność lotniczą o teren lotniska Aeroklubu ROW jest podstawą dalszego istnienia i rozwoju Aeroklubu.

 

 

 

 

 Atrakcyjnych wizyt ciąg dalszy

 

 

 

 

 

 

Oto nasi koledzy w dniu 20 września, czyli w 70 rocznicę operacji " Market Garden" w holenderskim Arnchem.

 

Lądowanie wojsk desantowych marszałka Montgomeryego skończyło się klęską wojsk alianckich. " O jeden most za daleko" . W tej operacji pod dowództwem gen. Sosabowskiego wzięła również udział 1 Polska Brygada Powietrzno Desantowa. Większość żołnierzy zginęła lub została wzięta do niewoli niemieckiej.

 

 

 

Atrakcyjne wizyty

 

 Nasi koledzy seniorzy, zawsze znajdą coś ciekawego a związanego z naszą pasją czyli lataniem i wszystkim, co ztym zjawiskiem jest lub było związane. 20 września w Ostrawie odbyły się pokazy "NATO DAYS"

 

 

 

 

 

Oto koledzy, którzy podzielili się z nami tym co sami widzieli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50 Lat Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego

 

 

Z okazji rocznicy, zorganizowano ze znacznym sukcesem pokazy lotnicze na terenie lotniska w Gotartowicach. 

Pokazy obejrzały tysiące mieszkańców Ziemi Rybnickiej.

W pokazach udział wzięły zespoły akrobacji samolotowej "Żelazny" i "Ogniste ptaki", właściciele i piloci samolotów historycznych oraz wielu innych.

Więcej informacji i serwis fotograficzny na stronie KSL Wydarzenia.

Członkowie KSL spotykają się jak zwykle w ostatnią niedzielę 29 czerwca.  

 

 

 

 

 

 

 Spotkanie  KSL  nr  4

 

              

 

Oto dwaj przedstawiciele naszych kolegów, którzy w kwietniu zaliczyli kolejną wiosnę swego życia. Obok Zbigniewa Leparskiego i Piotra Walli do tych szczęśliwców należeli: Wiesław Dziuba, Zygmunt Gruszczyk, Zygmunt Proszowski i Artur Tenenberg.

 

W trakcie spotkania, głównym tematem rozmów i dyskusji, była sprwa imprez jubileuszowych. Ten temat zdominuje najprawdopodobniej kilka najbliższych spotkań. Wiele inicjatyw będzie rodziło się na bieżąco, gdyż wiele pomysłów zweryfikuje pogoda i kasa czyli fundusze, których brak odczuwają niestety wszyscy. A sponsorów brak. Pod koniec czerwca seniorzy planują loty we współpracy z Aeroklubem i BB-AERO.  

 

 

 

Spotkanie  KSL  nr  3

 

Ostatnia niedziela marca powitaa nas iście wiosenną aurą, a więc i humory kolegom seniorom dopisywały. Marcowi solenizanci zostali tradycyjnie, obdarowani pamiątkowymi dyplomami, kwiatkiem i tradycyjnym " sto lat". Na stole wylądowały ciasta jako słodka "zagrycha". W gronie "szczęśliwców byli koledzy :Michał Barski, Franciszek Kańczok, Zbigniew Łaski, Józef Mańka, Borysław Pander oraz Zygmunt Szulik.

 

 

 

 Taki tort, mógł być pokrojony i zjedzony tylko w gronie pilotów, a po prawej przedstawiciele marcowych solenizantów.

 

 Dalszą część spotkania seniorów wypełniła dyskusja na temat planu uświetnienia obchodów 50 lecia naszego Aeroklubu. W spotkaniu wziął udział Dyrektor Aeroklubu ROW, który przekazał nam informacje na temat najbliższej przyszłości i planów rozwoju klubu. Spotkanie seniorów odbywało się prawie równocześnie z konferencją lotno-techniczną i sprawozdawczą Aeroklubu, która jak co roku inauguruje nowy sezon. Ważną informacją był fakt powiększenia płyty lotniska, co umożliwi lepsze wykorzystanie w trakcie szkolenia startów za wyciągarką.

 

 

 

 

Spotkanie KSL nr  1

 

   

 

Oto najdzielniejsi mrozoodporni. Niestety jedna jaskółka nie czyni wiosny

 

Pierwszym, styczniowym spotkaniem, Klub Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Rybnik rozpoczął swoją działalność w 2014 roku. Mimo bardzo niskiej temperatury w spotkaniu wzięła udział spora liczba naszych kolegów. Tradycji stało się zadość i po serdecznym powitaniu przybyłych, kol. Porembski w imieniu wszystkich złożył urodzinowe życzenia styczniowym solenizantom. W tym miesiącu "kolejną wiosnę" zaliczyli koledzy: Piotr Bomba, Benedykt Krupa, Stanisław Leśniak, Eugeniusz Słomka, Czesław Sobik, Józef Stachura oraz Grzegorz Wala.

 

 

To właśnie Grzegorz, jako przedstawiciel solenizantów, odebrał dyplom i pamiątkowy pucharek.  

 

 

 

 Tematem nr 1  zarówno dziś, jak  pewnie w najbliższych tygodniach i miesiącach była i będzie 50 rocznica powstania naszego Aeroklubu. Wszyscy zastanawiamy się nad sposobami uczczenia tego faktu. Brak funduszy na pewno nie pozwoli na organizację obchodów w stylu, jaki był możliwy w latach świetności czyli w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Jednak tą pięćdziesiątą rocznicę jakoś trzeba zapisać w pamięci braci lotniczej.

 

Spotkanie KSL  nr 2 

 

Niedziela 23 lutego była dniem kolejnego spotkania członków i sympatyków rybnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Koledzy : Jerzy Chłapek, Andrzej Cyran, Zdzisław Kosowski, Jerzy Markiton, Tadeusz Popiel oraz Antoni Porembski "odfajkowali" kolejną wiosnę. Jak zwykle serdeczne życzenia od wszystkich, pamiątkowe pucharki i wspólne "sto lat" zwieńczyło uroczystą część naszego spotkania.

 

 

 

Dalsza część spotkania całkowicie zdominowana została dyskusją nad zaproponowanym przez kol. Antoniego Porembskiego planem pracy na cały 2014 rok. Mimo, że plan jest już gotowy, koledzy mieli jeszcze sporo nowych propozycji, szczególnie tych dotyczących sposobu uczczenia 50 rocznicy powstania Aeroklubu ROW. W miarę możliwości część tych pomysłów wszyscy postaramy się zrealizować. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

------------------------

--------------------

------------ 

 

Spotkanie nr 12

 

 Tak więc, po raz ostatni spotkaliśmy się w 2013 roku. Ta trzynastka nie wróżyła nic dobrego i rzeczywistość okazała się okrutna. Odeszli od nas nasi koledzy Antoni Tomiczek i Paweł Janas oraz przyjaciele i sympatycy, Ryszard Bisek i  Leszek Wierzbowski.
Życie biegnie jednak dalej. Nasze spotkanie upłynęło pod znakiem białego opłatka, którym wraz z życzeniami dzielili się zebrani wokół namiastki wigilijnego stołu wszyscy przybyli na spotkanie koledzy. Wszyscy mamy nadzieję, że nikogo z nas nie zabraknie, gdy u schyłku 2014 roku zasiądziemy wspólnie za podobnym stołem wigilijnym. 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie  nr 11

 

Smutne było przedostatnie w 2013 roku spotkanie Klubu Seniorów. W przeddzień spotkania, w ostatnią drogę odprowadziliśmy naszego kolegę Antoniego Tomiczka. Tak więc zamiast wielkiej fety z okazji jego 98 urodzin, musiała wystarczyć minuta ciszy, którą uczciliśmy naszego nestora. 

Życie jednak biegnie dalej. Koledzy, którzy w niedzielny poranek obudzili się w jako takiej formie i mogli przybyć do Gotartowic, odśpiewali "sto lat" pozostałym solenizantom z listopada. Życzenia pyjęli kol. Zygmunt Cielebucki, Alojzy Hoła, Tadeusz Kurzawa oraz Tadeusz Mężyk

Resztę spotkania zdominowały rozmowy, wspomnienia i refleksje na temat życia i śmierci

Antoniego Tomiczka.

 

 

 

 

 

 22 Listopad !!!

 

Ten dzień zapamiętamy na zawsze. Tego dnia w

ostatnią drogę odprowadziliśmy naszego

przyjaciela, towarzysza i kolegę                  

Antoniego Tomiczka

 

 

W niedzielę 24 listopada na naszym spotkaniu KSL planowaliśmy od

dawna uroczyste obchodzenie urodzin naszego nestora. Los wyrwał Go

z grona życzkliwych mu ludzi. Urodziny Antoniego będziemy musieli 

odprawić bez Antoniego. A może nie ???

Jego wspaniały uśmiech, jego wspomnienia, jego siła i życzliwość zawsze 

będą z nami. mjr. pil. Antoni Tomiczek zawsze będzie wśród nas.

 

 

 

Żal i smutek  !!!!!!!

Zmarł  mjr. pil. Antoni  Tomiczek

 

 

                                               

 

 

 Tak niedawno, bo 13 listopada wszyscy

składaliśmy serdeczne życzenia  z okazji 98 urodzin

naszemu koledze Antoniemu. Niestety jego

"Halifaks niespodziewanie wylądował". Szkoda,

że los nie pozwolił na dotrwanie przynajmniej do

"setki".  Czyżby TAM też brakowało dobrych

pilotów ? Antoni walczył najpierw o przetrwanie w

ruskiej niewoli, potem wygrał wiele walk

powietrznych z hitlerowcami. Jednak na walkę z

przeznaczeniem nie ma mocnych.

Wspaniały i bohaterski pilot na zawsze pozostanie 

w naszej pamięci.

 

 

        

 

 

 

 Właśnie taki, uśmiechnięty, będzie w naszych sercach

 

 

 

 

 

 

HURAAAA  !!!!!!!

 

 

13. listopada  nasz kolega - " Senior Seniorów" -

Antoni Tomiczek  obchodzi  swoje 98 urodziny.


Wszyscy życzymy solenizantowi jeszcze wielu lat życia

w szczęściu i zdrowiu.


Jak zwykle rybniccy seniorzy spotkają się w ostatnią niedzielę listopada.

 

 

 

 

Spotkanie nr 10


Tym razem, pucharek, życzenia kolegów i " Sto lat " odebrał i wysłuchał październikowy solenizant, skoczek spadochronowy, Andrzej Ankes.

 

 

 

 

 
W październiku, swoje kolejne urodziny obchodził również, wieloletni szef techniczny, spec od szybowców i samolotów Aeroklubu ROW popularny "Julek"  Julian Stachnio. I jemu życzymy wszyscy jeszcze wielu lat zdrowia. 

Na październikowym spotkaniu obejrzeliśmy również wiele pięknych zdięć o tematyce lotniczej wraz z komentarzem ich autora, kol. Lucjana Fizi, oraz przygotowano jak co roku akcję "Znicz".
                              Do grona seniorów przyjęty został zasłużony modelarz inż. Gerard Mehlbauer                                 

 


                                                                                                                                  

 

 

 

 

Spotkanie nr 9

W ostatnią niedzielę września członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa kolejny raz spotkali się na lotnisku w Gotartowicach. Reprezentantem wrześniowych solenizantów był kolega Jan Pietrzykowski. 

 

 

Razem z kolegą Jankiem kolejną rocznicę urodzin obchodzili koledzy Jerzy Makula, Henryk Piontek,Bernard Okręt, i Artur Wróbel.
W trakcie spotkania, zebrani poruszyli wiele istotnych dla nas tematów. Między innymi jak uczcić 50 lecie istnienia naszego Aeroklubu, jak przyciągnąć więcej młodzieży i zarazić bakcylem latania ?

 

 

 

 

 


Pierwszą inicjatywą 2013 roku w której realizacji wzięli udział członkowie rybnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa, było spotkanie z młodzieżą szkoły zawodowej w Czerwionce - Leszczynach. Spotkanie naszego seniora Antoniego Tomiczka z uczniami klasy lotniczej oraz z młodzieżą dla której latanie jest pasją i marzeniem, zorganizowała firma BB Aero. W ubiegłym sezonie, to właśnie instruktorzy tej firmy wyszkolili kilkoro uczniów tej szkoły na pilotów szybowcowych. Obok pana Tomiczka w spotkaniu udział wzięły inne osoby związane ze szkoleniem tej młodzieży a zarazem związane z Klubem Seniorów. Był to szef firmy BB Aero, instruktorzy i wyciągarkowi.  

 

 

 

 

 

Pełny swerwis fotograficzny można znaleźć pod adresem ;

www.enaszemiasto.pl/text/544/spotkanie-z-antonim-tomiczkiem 

Autorką zdięć jest Pani Monika Bobrzyk

 

 

Pierwsze zebranie KSL

 

Zgodnie z zapowiedzią, 27 stycznia odbyło się pierwsze w 2013 roku spotkanie człomków Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Na zdięciach uczestnicy spotkania i jeden z kilku stycznioych solenizantów kol. Grzegorz Wala

 

       

 

 

 

 
 

 

 

Spotkanie KSL nr 2

 

W ostatnią niedzielę lutego, członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa spotkali się w sali Aeroklubu po raz drugi w roku 2013. Jak zwykle, pamiątkowe pucharki, serdeczne życzenia i tradycyjne " sto lat " od zebranych przyjęli członkowie klubu, którzy w lutym obchodzili kolejne rocznice urodzin. Są to kol. Jerzy Chłapek, Andrzej Cyran, Zdzisław Kosowski, Jerzy Markiton, Tadeusz Popiel oraz Antoni Porembski.

 

04

 

 

06

 

 

Obok innych wiadomości, kol. Stachura przekazał nam informację, że nasze lotnisko otrzyma utwardzony pas startowy. Projekt jest już w opracowaniu a realizacja ma nastąpić w latach 2013 - 2014

 

 

Spotkanie KSL nr 3

 

Marcowi solenizanci, członkowie naszego klubu to: Michał Barski, Franciszek Kańczok, Zbigniew Łaski, Józef Mańka ,  Borysław Pander oraz Zygmunt Szulik

 

 

 Szef wyszkolenia Aeroklubu ROW i zarazem członek naszego klubu        seniorów kol. Wiesław Dziuba poinformował, że rozpoczęło się szkolenie teoretyczne pilotów i kandydatów przed wiosennymi egzaminami KWT. Zaprosił wszystkich chętnych a szczególnie czynnych pilotów do uczestnictwa w zajęciach i podnoszenie swoich kwalifikacji teoretycznych.

Trwają prace przy likwidacji szkód wyrządzonych przez dziki na płycie lotniska. Jest nadzieja, że nowy sezon Aeroklub rozpocznie dysponując całą powierzchnią. W działalność tą zaangażowany jest nasz kolega Jerzy Chłapek, Który w ten sposób zmniejsza koszty finansowe związane z powrotem do czynnego latania.

 

Spotkanie po latach

 

Wielu seniorów, którzy swoją działalność lotniczą wiązali przez lata z Aeroklubem w Rybniku, pamięta jednego z bardziej sympatycznych kolegów. Mówimy o kol. Józefie Byrdym, instruktorze sekcji spadochronowej w latach 1976 - 1979

 

 

Życiorys lotniczy kol. Józefa Byrdego po zakończeniu pracy w naszym aeroklubie jest na tyle ciekawy, że powinniśmy zaprosić go kiedyś na  spotkanie tym bardziej, że mieszka stosunkowo niedaleko.

 

Spotkanie KSL nr 4

 

Niedziela  28 kwietnia była dniem kolejnego spotkania członków Klubu Seniorów Lotnictwa. Omówiono wiele spraw organizacyjnych i planów na bieżący rok. Powołano grupę roboczą do przygotowania uświetnienia 50 rocznicy powstania naszego aeroklubu. Pierwszą imprezą będzie wyjazd w maju lub w początkach czerwca do Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

 

 

 

Kol.Piotr Walla jest przedstawicielem kwietniowych solenizantów. Obok Piotra kolejną wiosnę zaliczył Wiesław Dziuba, Zygmunt Gruszczyk, Zbigniew Leparski, Zygmunt Proszowski oraz Artur Tenenberg. Wszystkim życzymy "Sto Lat" 

 

 Spotkanie KSL nr 5

 

 Ostatnia niedziela maja, na przekór fatalnym prognozom meteo okazała się pogodnym, słonecznym i całkiem przyjemnym dniem. Członkowie KSL w trakcie spotkania zrobili sobie wspólne zdięcia "bo tak młodo już nigdy się nie spotkamy"  

 

 

 

 

Solenizantom majowym, kol. Janowi Labusowi, Longinowi Bednorzowi i Włodzimierzowi Nowakowi ze względu na ich nieobecność nie mogliśmy złożyć życzeń urodzinowych ale "sto lat" zaśpiewamy im przy następnym spotkaniu.  

 

Spotkanie nr  6

Jak zwykle, na wstępie czerwcowego spotkania członków KSL Rybnik, złożyliśmy urodzinowe życzenia solenizantom, którym stuknął następny krzyżyk. Ci pechowcy to: Ireneusz Boczkowski, Maciej Godlewski, Krzysztof Koszałka oraz Małgorzata Porembska.

 

 

Przedstawiciele solenizantów odebrali pamiątkowe pucharki i wysłuchali w imieniu wsystkich  tradycyjnego "sto lat"

Resztę spotkania zdominował temat stanu oraz przyszłości małego lotnictwa i aeroklubów regionalnych.

 

Spadochroniarze w Goleszowie

 

 

Szóstego lipca 2013 roku w Goleszowie Równi, uroczyście obchodzono Dzień Spadochroniarza. Jak widać i tam nie zabrakło przedstawicieli naszego Klubu Seniora. Koledzy: Z. Leparski, A. Wróbel, Z. Cielebucki, Z. Łaski oraz A. Ankes godnie nas reprezentowali. Na zdjęciu, w towarzystwie Prezesa XVIII oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy Stanisława Kowalika (drugi z lewej)

 

 

Spotkanie  nr 7

 

A oto drużyna niezłomnych. Na lipcowe spotkanie członków rybnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa stawili się Ci najwytrwalsi. Temperatura 30 stopni celsjusza miała prawo odstraszyć najsilniejszych.

 

 

 

 Najbardziej cieszy obecność naszego seniora Antoniego Tomiczka, który zaszczycił nas swoją obecnością mimo tak wysokiej temperatury.

 

Muzeum Lotnictwa

 

Planowana od dawna wycieczka rybnickiego KSL do krakowskiego Muzeum Lotnictwa została ostatecznie zrealizowana. Grupa członków naszego KSLu wraz z rodzinami i sympatykami w dniu 13 sierpnia zwiedziła bogatą ekspozycję tego muzeum.

 

 

 

 

 

 

 
Po zwiedzeniu i obejrzeniu filmu w Muzeum Lotnictwa, wystarczyło jeszcze trochę czasu na wizytę w muzeum techniki. Tam obejrzeliśmy eksponaty związane z trzema dyscyplinami techniki. Pierwszym była motoryzacja, samochody i motocykle produkowane w Polsce. Następny temat to tramwaje krakowskie

 

 

I ostatnia ekspozycja to technika drukarstwa od Gutenberga do linotypu i elektroniki.

 

 

 

 Dla kolegów, którzy nie mogli być z nami w Krakowie, zamieszczamy kilka fotek z M. L.

 

    

 

    

 

 

                 

 

A teraz dwa samoloty których pilotów i właścicieli, wielu z nas znało osobiście. Na zbudowanej przez siebie " Kukułce "  Eugeniusz  Pieniążek wybierając wolność wylądował aż w dawnej Jugosławii. Drugi samolot to latająca replika zbudowana przez znanego, tragicznie zmarłego pilota Marka Szufę. Jako zawodnik w akrobacji, Szufa był również gościem naszego Aeroklubu 

 

             

  

Kraków, to miasto niezliczonej ilości muzeów. Mamy nadzieję, że ten wspólny wyjazd nie był ostatnim.

 

Spotkanie nr 8


Sierpniowe spotkanie członków klubu poprzedzone było obecnością niektórych z nich na starcie szybowcowym, gdzie mieli możliwość wzbić się w powietrze po starcie za wyciągarką. Planowano również pieczenie kiełbasek i kaszanki na grillu, ale ze względów organizacyjnych ten punkt programu spotkania mimo, że dzięki koledze Zbyszkowi Leparskiemu surowiec na grilla był, nie " wypalił ". Wypaliły za to serdeczne życzenia z okazji urodzin złożonych koledze Zdzisławowi Kołodzie, jedynemu solenizantowi sierpnia.

 


 

 

Obok innych tematów poruszonych na spotkanniu omówiliśmy wyjazd do Krakowa. Przegłosowano dofinansowanie wyjazdu z kasy klubu w wysokości 160 zł.  

Klub Seniorów Lotnictwa z Wrocławia oferuje zakup książki wydanej z okazji 50 lecia istnienia klubu.   

Kol.Wala przypomniał o kolejnej rocznicy tragedii w Cierlicku. 11 września o godz. 16,00 w miejscu katastrofy spotkają się chętni do uczczenia naszych wspaniałych pilotów.